Svetelné zdroje v súčasnosti.

Svietidlo je spotrebič, ktorý nás núti najčastejšie sa zaoberať otázkou úspory energie. Na rozdiel od vykurovania a varenia nám jeho spotreba energie doslova svieti do očí.

Samozrejme samotné svietidlo energiu nespotrebováva, je to svetelný zdroj v svietidle, ktorý môže za to, že sa nám točí elektromer. Keď ma požiadali o napísanie tohto článku, rozmýšľal som, ako vám krátko a výstižne priblížiť vlastnosti tých pre spotrebiteľa neobľúbených súčastí svietidla, ktorých cena sa stále zvyšuje a keď sa ich chytíme, ešte nás popália.

Aby ste dostali veľa informácií naraz zhrniem ich do tabuľky. Najprv ale čo je čo. V prvom stĺpci uvádzam o aký druh zdroja ide, v druhom stĺpci je najdôležitejšie číslo lm/W ( lumen na watt ) , čiže číslo, ktoré nám povie, koľko svetla vyrobí daný svetelný zdroj z jedného watu elektrickej energie. Tretie číslo je jasné, je to životnosť zdroja v tisícoch hodín ( u žiarovky kým praskne vlákno, u žiarivky, LED, a výbojky je to doba, kým svietivosť neklesne o viac ako 20% ). Ďalší dôležitý, ale oveľa menej známy údaj je Ra, čiže farebné podanie. Je to číslo udávajúce pomer farieb viditeľného spektra, ktoré zdroj vydáva ( slnko má 100% ). Podľa normy nesmie v miestnosti s trvalým pobytom človeka klesnúť pod 80. Často sa zamieňa s teplotou chromatičnosti, ktorá určuje farbu svetla ( žltšie-belšie ). Poslednú uvádzam približnú cenu. Je to údaj, ktorý nie vždy hovorí o kvalite ( aj kvalitný výrobok môže byť v akcii ). Ceny, ktoré uvádzam sú pre výrobky známych značiek a profesionálnej kvalite.

Zdroj lm/W 1000h Ra cena
Klasická žiarovka 10 1 100 0,65€
Halogén.žiarovka 230V 16 2 100 1,80€
Halogén.žiarovka 12V 24 2-5 100 3,40 €
LED 40-60 20-40 30-60 18,90€
Power LED 60-80 40-60 80-95 48,00 €
Úsporná žiarivka
(20W 15000h)
60 15 85 13,90€
Klasická žiarivka T5
(24W)
104 16-20 85 5,50€
Halogenidová výbojka
(70W G12)
85 10 90 27,80€

Tak sme to pekne zoradili, a čo s tým. Na obyčajnú žiarovku v EU pomaly zabudnime. LED môžeme použiť na svetelné efekty a na dlhodobé podsvietenie interiéru a exteriéru, power LED počkajme, kým jej cena klesne pod cenu ušetrenej energie a na svietenie nám zostávajú žiarivky, tam kde chceme svietiť dlho a úsporne ( kuchyňa, detská izba, pracovňa ) a halogénové žiarovky, tam kde chceme mať pekné svetlo. Výrobcovia LED často porovnávajú spotrebu s obyčajnou žiarovkou, ale sami vidíte, že oproti 12V halogénovej žiarovke je len 2x úspornejšia a oproti klasickej žiarivke zaostáva. A to nehovorím o kvalite svetla ( Ra ). LED žiarivka nemôže mať z technických dôvodov napríklad 20W a rozmer žiarovky pri 60lm/W pretože by vydávala toľko tepla, že by sama seba upiekla.

Nie je to až také jednoduché ako som to zhrnul. V obývačke sa napríklad často kombinuje žiarovka s LED a žiarivka = úsporné + kvalitné svetlo. Ale aj pri kvalitnom žiarovkovom svetle môžeme ušetriť stmievačom, veď 500W-ový luster v obývačke nám stačí rozsvietiť naplno iba keď máme oslavu. Žiarivka zase neznáša zimu, power LED s predradníkom, trafo pre 12V halogénky a aj žiarivka nie sú najšťastnejšie, keď ich často zapíname. Takže najviac ušetríme, keď zvolíme pre daný priestor najvhodnejší zdroj s najvhodnejším ovládaním.

Okrem zdroja svetla spomeniem krátko ešte iné časté chyby, ktoré spôsobujú nešetrné svietenie. Pomerne veľa svetla nám môže ubrať konštrukcia svietidla a hlavne nekvalitné sklenené či plastové tienidlo. Často zbytočne svietime pretože vypínač je tak ďaleko, že sa nám k nemu jednoducho nechce ísť. Najviac však ušetríme správnym rozmiestnením svietidiel. Jednoducho povedané ak si dáme knižku 2x ďalej od lampy stránka je 4x menej osvetlená a ak si ju dáme 4x ďalej je 16x menej osvetlená. Z toho vyplýva, že ak dáme do miestnosti viac malých svietidiel tam kde potrebujeme najviac svetla a správne umiestnime vypínače mali by sme nad elektromerom vyhrať.

Je to problematika na knižku a ja som mal len tento priestor, takže než začnete „sekať drážky na káble“ máte možnosti, kúpiť a naštudovať si knižku o umelom osvetlení, chodiť na návštevy do čo najviac domov a všímať si čo majú zle a čo dobre osvetlené, alebo vyhľadať svetelného technika.

Ing.Ernest Tyukos